Fullt hus for “Norway House”
Olav Thon og Gullik Hansen i Centrum Eiendom har grunn til å smile etter oppføringen av "Norway House", et kontorbygg på 6000 kvadratmeter i Warzawa sentrum. Leietakerne stod i kø for å leie seg inn i bygget. Nå venter nye prosjekter i Polen.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Under stor festivitas ble Olav Thon Gruppen og Centrum Eiendoms “Norway House” åpnet i slutten av april i Warzawa i Polen. Et 50-talls gjester var invitert fra Norge til åpningen, i tillegg til et betydelig antall samarbeidspartnere og forretningsforbindelser fra Polen.– Leietakerne bød over hverandre for å få leie hos oss, sier Gulik Hansen, adm. dir. i Centrum Eiendom. Leietakerne er fordelt på bank, forsikring og advokattjenester. Alle solide, utenlandske selskaper.– Med de rette lokalene i Warzawa er det lett å få leid ut. Det er skrikende behov for kontorlokaler sentralt med god standard, fleksible løsninger og god parkering. Kjelleretasjen har tre etasjer med parkeringsplasser, sier Gullik Hansen.Både Olav Thon og Halgrim Thon var til stede under åpningen av “Norway House”.– Jeg kan ikke annet enn å være fornøyd med dette her. Et flott bygg, sa Olav Thon, før han løp opp trappene til syvende etasje i stedet for å kaste vekk verdifull tid på å vente på heisen.
Representativt
Det er ikke spart på noe i materialvalg i bygget til Thon og Centrum. I alle etasjene er det utstrakt bruk av marmor og rustfritt stål og fasaden fremstår som meget representativ. Modulløsningene er levert av det norske firmaet Modulvegger, og byggherrene har bevisst holdt seg til norske leverandører.– Når det gjelder interiørdetaljer, er det få muligheter å velge mellom i Polen. Blant de andre leverandørene er Norsk Hydro og Glamox, opplyser Hansen.Hva selve byggearbeidet angår, valgte byggherrene å satse på lokale entreprenører. Dèt angrer ikke Hansen & Thon på i ettertid.– Vi var i dialog med Skanska under prosjekteringen. Etter en del frem og tilbake valgte vi å satse på lokale, polske krefter. I forhold til Skanskas anbud ser vi i ettertid at vi sparte 20 millioner kroner på byggearbeidene. Det er mye penger, det, ler Hansen.
Snuser på tomter
– Totalt kom “Norway House” på 100 millioner kroner. Eierandelen Thon/Centrum er 50/50, og det er første gang Thon og Centrum Eiendom har samarbeidet om slike prosjekter. Og det kan godt bli mer, skal vi tro Gullik Hansen.– Det får vi håpe, Olav Thon er i hvert fall meget godt fornøyd med dette prosjektet. For øyeblikket snuser vi på tre tomter sentralt i Warzawa, som egner seg for kontor, hotell eller leiligheter. Det er blitt mindre marginer på kontormarkedet de siste årene, men etterspørselen etter overnattingsmuligheter er mildt sagt skrikende. Per i dag finnes det ikke noe kurant bed & breakfast-hotell i Warzawa, sier Hansen.Leieprisene i Warzawa er fullt på høyde med de andre verdensmetropolene i Europa. Kontorlokaler leies ut for 35-40 dollar per kvadratmeter, men har altså vist en synkende tendens den siste tiden. I så måte var timingen den aller beste for Centrum Eiendom og Olav Thon Gruppen.