Skattlegger næringseiendom

Dårlig nytt for eiendomsbesittere i Vestby, det blir skatt på næringseiendom.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Moss Avis skriver at Høyre har gjort helomvending i spørsmålet. Det har vært en hard politisk kamp denne høsten om kommunen skulle beskatte næringseiendom. Tidligere i høst sa både Høyre og Frp prinsipielt nei til en slik innføring, spørsmålet ble foreløpig utsatt.

Men Vestby sliter med kommuneøkonomien. Rådmannen i kommunen hadde før denne ukens kommunestyremøte gjort det klart at alternativet til eiendomsskatt sannsynligvis er ulovlig drift.

Høyre gjorde ifølge Moss Avis helomvending i tolvte time. Partiet var splittet i spørsmålet på overtid og ba om et gruppemøte få minutter inn i budsjettbehandlingen.

– Vi klarer ikke å legge frem et budsjett uten skatten, det er bare å beklage. Vi vet at vi på den måten skuffer våre egne velgere, bryter med eget program og samarbeidet med tre gode venner. Det eneste vi kan trøste oss med, er at vi kan stå rakrygget med det vi til slutt foreslår, meddelte Pål Engeseth kommunestyret etter gruppemøtet i Høyre, ifølge Moss Avis.

Dermed ble det vedtatt en eiendomsskatt på næring i Vestby kommune på fem promille.

Vestby har de senere årene satset tungt på å tiltrekke seg næringsvirksomhet. Kommunen er blitt attraktiv særlig for lager- og logistikkanlegg langs E6. Olav Thon har også hotellplaner i kommunen.

Powered by Labrador CMS