Raufoss-eiendom og Nokia-aksjer
Næringspark på Raufoss og aksjer i Nokia, Deutsche Post og Nestle. Det er hva småsparerne som satser på Storebrands Optimér-fond får.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Over 1.000 nordmenn, som har satset til sammen en halv milliard kroner på Storebrands fond Storebrand Optimér, kan glede seg over god avkastning så langt i år. I årets tre første kvartaler har fondet levert en avkastning på 15,3 prosent. Men i tredje kvartal var oppgangen på magre 0,1 prosent, hovedsakelig som følge av svak utvikling i aksjemarkedet. Det langsiktige målet er en årlig avkastning på mellom 8 og 11 prosent, hvorav utbytte skal utgjøre 2 til 6 prosent.
Storebrand Optimér investerer både direkte i norsk eiendom og i aksjer over hele Europa. Fondet har investert 238 millioner kroner i 30 internasjonale aksjer som Nokia, Total, Deutsche Post, Unilever og Novartis. Resten av egenkapitalen i fondet er sammen med lånefinansiert kapital plassert i eiendommer i Norge.
Storebrand Optimér hadde ved utgangen av tredje kvartal overtatt tre eiendommer i Norge. I tillegg var det inngått avtale om kjøp av ytterligere to eiendommer. Det største kjøpet var 50 prosent av aksjene i Raufoss Næringspark. Storebrand Optimér gikk sammen med Orkla Finans-fondet NLI Eiendomsinvest og bladde opp til sammen 1,25 milliarder kroner for aksjene i Raufoss Næringspark. Kjøpet ble gjort til en netto yield på 7 prosent, og Storebrand Eiendom, som forvalter eiendomsinvesteringene i fondet, mener investeringen er attraktiv, med potensial for økte leieinntekter.
Les også om Storebrand Eiendomsfond her.