Politisk press for Økern-utbygging

Oslo-politikere fra en rekke partier legger nå press på miljøvernminister Erik Solheim for å få realisert det nye kjempesenteret på Økern.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Aftenpostens aftenutgave skriver tirsdag at Høyre, Venstre, KrF, Frp og Ap har gått sammen om å skrive et brev til Solheim, der de ber om at planene for det nye gigantsenteret på Økern realiseres.

Utbyggerne Steen & Strøm og Storebrand ønsket i utgangspunktet å bygge et nytt kjøpesenter på Økern på hele 60 000 kvadratmeter, som er på nivå med arealene til Sandvika Storsenter. Men både Fylkesmannen og Statens vegvesen har sagt nei til planene. Vegvesenet frykter at kjøpesenteret vil lage kø på Ring 3 for bussene.

Plan- og bygningsetaten gikk i juni 2009 også imot de store utbyggingsplanene. Etaten fremmet i stedet sitt eget alternativ, der det nye senteret maksimalt skulle inneholde 25 000 kvadratmeter med handelsarealer og blant annet mer kontorarealer.

Men for et drøyt år siden fikk Steen & Strøm tilnærmet fullt gjennomslag for planene av det forrige byrådet. Byrådet ga dem tillatelse til å sette opp et shoppingsenter på 55 000 kvadratmeter, og det er disse arealene man nå forholder seg til.

– Økern ligger midt i Oslos byggesone, tett inntil tre store hovedveier og med god T-banetilknytning, som vil bli enda bedre. Vi kan ikke tenke oss et bedre sted i Oslo å bygge et stort kjøpesenter, hotell og badeland, uttalte byutviklingsbyråd Bård Folke Fredriksen (H) til Aftenpostens aftenutgave i desember i fjor.

Miljøverndepartementet er øverste ankeinstans i denne saken og den beslutningstakeren som må skjære igjennom.

– Vi er utålmodige, det er en viktig sak departementet skal ta stilling til, sier Bård Folke Fredriksen til Aftenposten. Folke Fredriksen har den samme stillingen og oppfatningen som for ett år siden.

Kommunikasjonssjef Jon Berg i Miljøverndepartementet sier de regner med at saken kan avgjøres våren 2012. Tunnelarbeidet på Ring 3 er ferdig i 2013, så da kan en eventuell senterutbygging starte hvis departementet sier ja. Får Steen & Strøm og Storebrand som de vil, kan det nye senteret stå ferdig i 2016.

Målet var opprinnelig en ferdigstillelse i 2015. Økern skal ifølge ambisjonen til utbyggerne være ett av Oslos beste steder med opplevelser, service, hotell, kultur, boliger, barnehage, badeland, restauranter, handel, kontor, helsetilbud og rekreasjon.

Eksisterende Økern senter skal utvikles fra å være et kjøpesenter hovedsakelig basert på handel til å bli “den gode fremtidsbyen”.

Illustrasjon: Steen & Strøm

Powered by Labrador CMS