Svenske tok halvparten
Det svenske Lilium-konsernet har kjøpt 51 prosent av Gaustadalléen 21.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
NE nyheter skrev i forrige uke at eiendommen (bildet) i Forskningsparken er solgt for snaue 700 millioner kroner. Etter det NE nyheter erfarer, er det satt sammen en gruppering på fem investormiljøer som løfter egenkapitalen i prosjektet.
Nå opplyser det svenske eiendomsselskapet Lilium på sine hjemmesider at de via det norske datterselskapet No Family Holding AS har kjøpt aksjemajoriteten i 30 000 kvadratmeterstore Gaustadalléen 21, nærmere bestemt 51 prosent. De andre kjøperne er en gruppe norske investorer. Lilium skriver at verdien er om lag 700 millioner norske kroner.
Transaksjonen er gjennomført via Arctic Securities, mens selskapet Oslo Tech har forvaltet driften av Forskningsparken siden 1985. Oslo Tech AS kontrolleres av Oslo kommune, Universitetet i Oslo og statliga SIVA. Leiekontrakten med med Oslo Tech AS løper frem til 2020, med opsjon på ytterligere 15 år.
– Vi ser betydelige muligheter for utvikling av Forskningsparken, og kjøpet passer godt inn i sammenheng med våre øvrige eiendomsinvesteringer i Norge, uttaler styreleder Peter Gotthardsson i Lilium til hjemmesidene.
Lilium er et familieeid eiendomsselskap som holder til i Sundsvall nordøst i Sverige og har en eiendomsportefølje i både i Sverige og Norge. Selskapet eier og forvalter ifølge hjemmesidene sentralt beliggende kontor- og boligeiendommer i vekstregioner. I Norge er selskapet representert i Oslo og Skien.
Selskapet No Family Holding ble stiftet våren 2009. Selskapet eier i tillegg AS Torggaten 18 og Mailundveien 23 AS. No Family Holding hadde i 2013 finansinntekter på 109,7 millioner kroner, et resultat før skatt på 27 millioner og en totalbalanse på 728 millioner kroner.