FLATER UT: Henning Lauridsen, adm. direktør i Eiendom Norge, ser tegn til at den eksplosive leieprisveksten muligens er over.

Siden pandemien har leieprisene steget med nesten 20 prosent

Leieprisene i de fire store byene steg med 0,9 prosent i første kvartal 2025.

- Eiendom Norges utleieboligprisstatistikk viser en mindre oppgang i leieprisene i første kvartal 2025. Hvileskjæret fra sist kvartal fortsetter inn i 2025 og utviklingen er mer moderat enn kvartalene før hvor vi opplevde sterk vekst, sier administrerende direktør Henning Lauridsen i Eiendom Norge.

De siste fire kvartalene har leieprisene økt med 4 prosent.

– Leieprisene begynte å stige kraftig ut av pandemien i andre kvartal 2022. Siden den gang har leieprisene steget med i underkant av 20 prosent, noe som er langt mer enn veksten i konsumprisindeksen i samme periode som er på litt over 15 prosent, sier Lauridsen.

Samtidig har rentene steget og utleierne har fått økte utgifter i form av høyere formueskatt og generell dyrtid. I tillegg har det vært en en historisk lav tilførsel av nye boliger.

– Det at veksten nå er mer moderat kan tilsi at den eksplosive veksten i leieprisene muligens er over, men den moderate veksten nå kommer fra et svært høyt nivå, fortsetter han.

Sterkest utvikling i første kvartal 2025 hadde Bergen med en oppgang på 6,0 prosent etterfulgt av Oslo med en oppgang på 0,8 prosent.

I Stavanger og Sandnes sank leieprisene med 1,6 prosent, mens Trondheim hadde en nedgang på 1,1 prosent i første kvartal.

Statistikken er et samarbeid mellom Eiendom Norge, Eiendomsverdi, FINN og profesjonelle utleieaktører.

Statistikken utarbeides av Eiendomsverdi med data fra FINN, Utleiemegleren, Heimstaden, Krogsveen, Quality Living, Sem & Johnsen og USBL.

Powered by Labrador CMS