Bygger 17 000 m2

Norges største grossist bygger et nytt kjølelager på 17 000 kvadratmeter i Vestby.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

AF Gruppen opplyser i en børsmelding onsdag at de av ASKO Norge AS er valgt som totalentreprenør for bygging av nytt kjølelager. Dette lageret kommer i tilknytning til ASKOs eksisterende anlegg i Vestby.

Entreprisen omfatter ifølge AF Gruppen bygging, tekniske installasjoner, kjøleanlegg, utomhusanlegg, forbindelse til det eksisterende sentrallager og ombygging av eksisterende utgående varetorg.

ASKO er ifølge selskapets hjemmesider Norges største grossist og leverer dagligvarer til NorgesGruppens kjeder. Selskapet har hovedkontor på Kalbakken nord i Oslo, men har sentrallager og samlingsterminal i Vestby, nærmere bestemt Delitoppen 4 (bildet).

Det nye kjølelageret får et samlet gulvareal på ca. 17 000 kvadratmeter. Innvendig takhøyde blir på om lag 25 meter, med tilknyttede arealer for kontor, miljøstasjon, tekniske rom på rundt 4000 kvadratmeter. I tillegg kommer ombygging av det eksisterende lageret på ca. 7000 kvadratmeter til kjølelager, samt opparbeidelse av utomhusanlegg.

Kontraktens verdi er ifølge AF Gruppen på ca. 322 millioner kroner, eksklusive moms. Arbeidene starter nå i august/september, og byggetiden er beregnet til ca. 30 måneder.

– Å bygge nytt kjølelager for ASKO Norge AS på Vestby, har vært et høyt prioritert prosjekt for AF Bygg Østfold fra vi mottok tilbudsdokumentene. Vi er derfor svært fornøyde med at ASKO har valgt AF som entreprenør til dette store og viktige prosjektet, sier konsernsjef Pål Egil Rønn i AF Gruppen i børsmeldingen.

Powered by Labrador CMS