Tidenes kupp!

Ragde Eiendom kan tjene ufattelig 130 millioner kroner på Munkedamsveien 62 på under ett år.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Det er en nærmest uvirkelig transaksjon som nå finner sted, gitt at alt går i orden. I september 2014 kjøpte Ragde Eiendom med Edgar Haugen jr i spissen Munkedamsveien 62 (bildet) tvers overfor Aker Brygge og Tjuvholmen for ca. 420 millioner kroner. Bygget er det nye hovedkontoret til RS Platou Securities.

Kjøpet inkluderte foruten kontorarbeidsplasser også en garasje og en barnehage. Ifølge Haugen jr. er de totale arealene på om lag 7000 kvadratmeter. Eiendomsinvestoren uttalte til NE nyheter i september i fjor at årlige leieinntekter ligger på 24,7 millioner.

Midt på 5-talletDet indikerte ut fra en pris på 420 millioner kroner en yield i området 5,6 prosent. Leienivået for kontordelen ligger på rundt 3800 kroner kvadratmeteren. I tillegg kommer det garasjeinntekter og inntekter fra barnehagen.

Ryktene gikk i vinter om at Ragde Eiendom hadde snudd seg rundt og solgt eiendommen for rundt 500 millioner kroner, i så fall en svært pen fortjeneste på under et halvt år. Disse ryktene avkreftet Haugen jr. overfor NE nyheter, men han bekreftet at flere hadde hørt det samme, og han hadde fått henvendelser om det var sant.

550 mill.!Nå kan det imidlertid bli noe salg, etter det NE nyheter erfarer skal en utenlandsk kjøper være villig til å betale bortimot 550 millioner kroner for Munkedamsveien 62, en oppgang på svimlende 31 prosent. Det skal pågå avsluttende undersøkelser – due diligence – som ventes å være klar i løpet av sommeren.

– Ingen kommentar, sier Edgar Haugen jr., når NE nyheter konfronterer ham med opplysningene.

Men stemmer det NE nyheter har hørt, kan altså Ragde Eiendom på snaue ett år tjene om lag 130 millioner kroner på kjøpet, i tillegg til de løpende leieinntektene de har hatt underveis.

Under «prime yield»En pris på bortimot 550 millioner kroner tilsvarer ut fra netto leieinntekter – på la oss si 24 millioner kroner – en direkteavkastning på svært lave 4,35-4,4 prosent, i så fall under det som regnes som «prime yield». En slik salgssum tilsvarer også nesten 80 000 kroner kvadratmeteren, regnet av totalarealene.

Prisingen understreker det sterke yieldfallet som har vært i markedet for de beste eiendommene, og at det er særlig utenlandske kjøpere som nå presser prisene. Spørsmålet er nå om timingen er riktig, og om de treffer toppen av markedet.

Den manglende avkastningen i rentemarkedet gjør at eiendomsinvestorer er villige til å gå svært langt i mangel av tilfredsstillende alternativ avkastning.

 

Powered by Labrador CMS