Bare sorgen

Aberdeens baltisk/nordiske tapte igjen mye penger i 2011, over halvveis i fondets løpetid er nesten tre av fire kroner borte.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Foreløpige resultater for fondet for fjerde kvartal i fjor viser -6,5 prosent, som bidro sterkt til svake -15,1 prosent for hele 2011. Dermed ble andre halvår en stor nedtur for investorene, i tredje kvartal var avkastningen -8,4 prosent.

Aberdeen Eiendomsfond Norden/Baltikum hadde to marerittliknende år i 2008 og 2009, med henholdsvis -59 prosent i 2008 og -30 prosent i 2009.

Fondet skal gi investorene en bred eksponering mot det nordiske og baltiske eiendomsmarkedet, samt eiendomsmarkedet i St. Petersburg.

Aberdeen Eiendomsfond Norden/Baltikum har som mål å levere en årlig avkastning på mer enn 12 prosent over fondets levetid på 10 år. Per 31. desember 2011 viser den akkumulerte avkastningen -73,9 prosent. Verdijustert egenkapital (VEK) er nede i 2,41, mot 10 ved etableringen i juni 2006.

Det betyr at bare for å komme tilbake til en VEK på utgangsnivået, må fondet i gjennomsnitt ha en årlig avkastning på ca 37 prosent i de 4,5 årene som gjenstår. I 2010 klarte Aberdeen Eiendomsfond  Norden/Baltikum 13,7 prosent. Fondet er høyt belånt, som gir store utslag i avkastningen.

Aberdeen Eiendomsfond  Norden/Baltikum søker å utbetale så mye som mulig av eiendomsporteføljens tilgjengelige kontantstrøm til investorene. Avkastningen skal gis i form av utbytte eller tilbakebetaling av egenkapital, så langt er mye av egenkapitalen borte.

Powered by Labrador CMS