Advarer mot eiendomsfond
KLP Eiendoms sjef Steinar Manengen mener eiendomsfondene tar seg urimelig godt betalt. Oljefondet bør heller bygge opp en egen organisasjon og investere direkte i eiendom.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
– Jeg vil ikke anbefale noen å investere i eiendomsfond. Du kommer langt bort fra investeringene, og du er prisgitt fondsforvaltere som tar seg umenneskelig godt betalt. Investoren sitter med all risikoen, men må gi fra seg oppsiden i grove monn. Historien har også vist at eiendomsfond har gjort det dårlig, og kostnadene er langt høyere enn i ordinære aksjefond, sier Steinar Manengen i KLP Eiendom til Finansavisen.
Bakgrunnen for kraftsalven er Oljefondet, som skal investere 130 milliarder kroner i eiendom i årene fremover. For å nå investeringsmålene må Oljefondet plassere store midler i eiendomsfond og ulike fond-i-fond. Mangengen ville heller brukt pengene på direkte eiendomsinvesteringer enn å gå i fond.
– Det er mye penger, og det er vanskelig å finne de gode objektene. Det jeg ville gjort var å bygge opp en kompetent organisasjon, og ta tiden til hjelp. Der er ikke så lett å finne de gode kjøpene. Med sin størrelse vil SPU alltid bli en foretrukket samtalepartner når det kommer gode objekter på markedet, men å komme seilende inn i et marked, får man ofte det andre ikke vil ha. Vi har bygget opp en egen organisasjon i Sverige og Danmark, og vi ser at man må være til stede, sier Manengen til Finansavisen.
Flere finanseksperter har kritisert Oljefondets planer om å investere i eiendom, blant annet som følge av at det er vanskelig å fastsette verdien av unoterte eiendomsinvesteringer som ikke prises daglig på børs. Det gjør det lettere å skjule dårlige investeringer. Oljefondets problemer med risikostyringen av obligasjonsporteføljen trekkes også frem som negativt, da eiendom er enda mer komplisert enn obligasjoner.