NESTOR: Pål Persen har vært sentral innen megling av næringseiendom i flere tiår.

Pål Persen har gått bort

Pål Persen døde torsdag 27. februar etter en tids sykdom, 70 år gammel. Med han er en nestor innen megling av næringseiendom gått bort.

Publisert Sist oppdatert

Pål Persen ble uteksaminert siviløkonom i 1979 og etter å ha jobbet i blant annet Shell og Eksportrådet, startet Pål som næringsmegler i 1990. Han drev mange år alene, men slo seg i 2002 sammen med Eskil Skei og startet selskapet Persen Skei AS. Dette selskapet opparbeidet seg en sterk posisjon i markedet, som en av de dyktigste innen transaksjonsrådgivning. Til tross for få ansatte fikk selskapet salgsoppdrag på flere store eiendommer, som Helsfyr Atrium, Helsfyr Panorama og Fritjof Nansens plass 7.

Forsiden av NæringsEiendom i 2005.

Pål prydet forsiden av magasinet NæringsEiendom i 2005 med overskriften Supermegleren. Der fortalte han om store dealer, turer i naturen, jaktinteressen og hans store lidenskap for båtlivet. Han var både en dyktig jeger og seiler, og så sent som i 2022 ble han norgesmester i Andunge.

Pål var en hardt arbeidende fagmann man kunne stole på leverte. Han satte alltid oppdragsgiver i fokus og ga seg aldri før alt var prøvd for å løse et oppdrag. Pål hadde bakgrunn som finansanalytiker og han var meget dyktig til å utarbeide avanserte analyser på regneark for å kunne gi både selgere og kjøpere et godt grunnlag for å inngå en avtale. Mange av de yngre medarbeiderne i Persen Skei fikk en god opplæring av Pål, som har hjulpet dem med å få gode karrierer innen næringseiendom.

Pål var kreativ og tenkte stort med hensyn til mulige transaksjoner. Kanskje det beste eksempelet er at Persen Skei midt under finanskrisen i 2009 greide å legge til rette for et salg fra Aberdeen til NIAM, av fem større eiendommer i Oslo og Trondheim til en verdi på ca. 1,6 milliarder kroner. Etter hvert gikk han solo med sin egen meglervirksomhet i Persen Real Estate, som blant annet var rådgiver for selger da Eiendomsspar kjøpte en boligportefølje i Bergen for 375 millioner kroner.

Pål etterlater seg kone, barn og barnebarn.

Powered by Labrador CMS