Kjempeprosjekt på Jessheim
Scandinavian Property Group skal utvikle 520 leiligheter i Jessheim sentrum.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Selskapet (SPG) skriver i en pressemelding onsdag kveld at de gjennom sitt datterselskap SPG Bolig Jessheim AS har kjøpt en tomt på ca. 30 mål i Jessheim sentrum.
SPG har i det nye selskapet fått med seg Stein Erik Hagens investeringsselskap Canica AS, Pactum AS (Eivind H. Astrup) og Bakke AS. Sistnevnte skal ha hovedansvaret for prosjekteringen og oppføringen av leilighetene.
Tomten ligger om lag 500 meter øst for Jessheim jernbanestasjon. Det er ifølge pressemeldingen kort avstand til blant annet dagligvarebutikker, treningssenter, skole, barnehage og kollektivtilbud. Prosjektet forventes å bli detaljregulert våren 2017, med byggestart august samme år.
– Jessheim er en av de raskest voksende byene i Norge. Med gode kollektivtilbud samt kort vei til Oslo sentrum, vil dette området bli en del av Stor-Oslo. Tomten ligger i sentrum, samtidig som beboerne har kort vei til parkanlegg, lysløyper og diverse turområder, uttaler Knut Holte i SPG i pressmeldingen.
Noen pris for tomten og utbyggingsvolumer oppgis ikke i pressemeldingen. Men gitt at det er snakk om 520 leiligheter, indikerer det i området 40 000 kvadratmeter hvis vi forutsetter 75-80 kvadratmeter i gjennomsnittlig størrelse på leilighetene.
I det sentrale Oslo-området ville et slikt boligprosjekt ha medført tomtekostnader på 10 000-20 000 kroner per utbyggbar kvadratmeter. Så dyrt er det naturlig nok ikke på Jessheim.
Men Jessheim sentrum er det dyreste boligområdet på Øvre Romerike, og en samlet utsalgsverdi for boligene kan dermed være opp mot 2 milliarder kroner.