Ikke helt prisantydningen
Milliardær Terje Stykket fikk ikke helt prisantydningen for en eiendom i Mjøndalen.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
NE nyheter omtalte det kommende salget i januar. Adressen for eiendommen er Orkidehøgda 3 (bildet), beliggende langs E134, rett før man kommer inn i Mjøndalen sentrum fra øst. Buskerud Næringsmegling fikk salgsoppdraget.
Orkidehøgda 3 er en kontor-, lager- og logistikkeiendom på 9605 kvadratmeter. Tomten ligger i et næringsområde med blant annet Jula, Expert, Plantasjen, Spar, Megaflis, REMA 1000 og Biltema.
Det formelle salgsobjektet er salg av hundre prosent av aksjene i Orkidehøgda Eiendom AS, som er eid av milliardær Terje Stykket fra Mjøndalen. Stykket har blant annet tjent seg styrtrik på taxfree-handelen på Gardermoen. Prisantydningen for Orkidehøgda 3 var 120 millioner kroner, og nå er eiendommen solgt.
– Det ble ikke helt prisantydningen, men jeg tror begge parter er rimelig fornøyd, sier Per Christian Voss til NE nyheter. Voss er arbeidende styreleder i Terje Stykkets selskaper. Overtakelse av eiendommen skjedde nå 1. juni.
Kjøperen er Elena AS, et selskap som er eid av Thor-Olaf Bekkevold fra Hokksund, som har slått seg opp på eiendom og inkasso. Bekkevold er faglig leder i IKAS på Hokksund, et selskap som driver med bedriftsrådgivning, betalings- og kredittjenester og fakturaoppfølging. Elena AS hadde i fjor finansinntekter på 3,9 millioner kroner og et resultat før skatt på 3,84 millioner.
Orkidehøgda 3 er tilnærmet fullt utleid til Validus Engros AS (helsekost og hygiene) og Vita AS (skjønnhet/velvære). I 2013 solgte Stykket sin andel på 51 prosent av helsekost- og kosmetikkdelen av Validus til private equity-selskapet FSN Capital for 600 millioner kroner.
– Dette er eiendommen der Terje Stykket bygde opp sin virksomhet, og han har eid eiendommen hele tiden frem til 1. juni. Orkidehøgda 3 ble skilt ut i et eget eiendomsselskap for ett år siden, sier Voss.
Orkidehøgda 3 ligger ifølge Voss på en tomt med 23 mål med grunnarealer.– Det er noe utviklingsmuligheter på tomten, men det avhenger av diskusjoner med kommunen, sier han.
De samlede leieinntektene til eiendommen i 2016 er på 8,87 millioner kroner. Men en pris noe under 120 millioner kroner snakker vi om en brutto direkteavkastning – yield – i området 7,6-7,7 prosent. Noe avhengig av eierkostnadene, gir det en nettoyield rundt 7 prosent.