Rjukans største til salgs
Rjukans største kjøpesenter er til salgs, som en del av et porteføljesalg.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Eiendommen (bildet) ligger i Storgata 16-18 i industribyen, som i mange år har slitt med fraflytting. Kjøpesenter består av to bygg som er lokalisert på hver sin side av hovedgaten gjennom sentrum.
Salgsobjektet er Handelshuset No. 17, som er eid av et fransk selskap gjennom et fond, etter at ICA Eiendom solgte eiendommen og flere andre eiendommer i Norge. Det franske selskapet skal nå selge seg ut av Norge, og senteret på Rjukan inngår i en portefølje på 24 eiendommer som er til salgs, ifølge Erik Nic. Ingebrigtsen i DTZ Realkapital, som har salgsoppdraget.
Storgata 16 og 18 har to etasjer, hvor det er handelsleietakere i 1. etasje, med blant annet Elkjøp, Nille og Apotek. I andre etasje er har Tinn kommune hele etasjen og ifølge en annonse en lang leiekontrakt.
Storgata 17 er en seksjon som består av handelsarealene i 1. etasje og noen kontorer i 2. etasje, som er ledige. Rimi og Vinmonopolet er de største leietakerne her.
Årlige leieinntekter oppgis til 5,36 millioner kroner, mens prisantydningen er satt til 57 millioner.Noe avhengig av eierkostnadene, snakker vi da om en netto direkteavkastning – yield – rundt midten av 8-tallet.
– Vi tror det er en riktig pris, med den beliggenheten og de leiekontraktene som er der, sier Ingebrigtsen til avisen Varden. Han tror at noen kjøper flere av eiendommene de har lagt ut samlet. Porteføljen består av butikkeiendommer på store deler av Østlandet, i Bergen, Trøndelag og Nord-Norge.